Transfobie

Vím, že zde píšu často o trans-tématech, ale stále musíme diskutovat o tématu, které je vážné – nová reportáž v časopise National Geographic, který pojednává o revoluci genderu (nebo rodu).  Originální článek byl napsán v angličtině – Čeští vydavatelé rozhodli se adaptovat text do češtiny. Avšak, dokument byl změněn v souladu s českým pohledem na téma. Na základě těchto důvodů,  skupina trans-aktivistů napsala dopis americkému editorovi, který originálně vydal článek v tématickém vydání, aby lidé rozuměli lépe mučení trans-lidí ve světě.

Aktivisté tvrdí, že český překlad je jasně trans-fobický. Dopis, který napsali, si můžete přečíst zde. Tvrzení, mezi jinými důvody, se zakládá na tom, co expert Jaroslav Zvěřina, který byl pozván na rozhovor, jasně má velmi konzervativní názor na téma. Pan Zvěřina také tvrdí že jenom existují muži a ženy.

Ne jenom Zvěřina ukazuje odkrytě svůj trans-fobický pohled, ale také hlavní vydavatel Tomáš Tureček. Tureček dřív již jasně tvrdil, že revoluce genderu vede ke zničení naší společnosti. Dopis dále cituje jiná tvrzení Turečka, která ukazují jeho názor. Kritika také předpokládá, že takový názor může být integrován do textu, bez toho, aniž by si toho čtenáři všimli. Takový přistup byl vybrán jako nečestný. V tom případě, když Tureček nesouhlasí, on, jako editor a vydavatel, nemusí zahrnout text který není v souladu s jeho názory. To by nebyl etický přistup, ale dal by se pochopit. Toto velice vypovídá o čestnosti pana Turečka.

Ale to není všechno. Mimo text, situace transgenderů v České republice je hrozná. Aby oni byli uznáni, je potřebována sterilizace (!). Hormony se dávají po dlouhém psychickém vyšetřením. Jenom po tom se může změnit jméno, rod a dokumentace. Tento fakt moc přispívá k systematickému stigmatizovaní trans-lidí. Nesprávná informace v časopisech jako National Geographic jenom zhoršuje situaci.

Já doporučuju podepsat dopis. Také v České republice je důležité podporovat naše bratry a sestry.  Je jasné, že dnešní klima absolutně nefavorizuje menšiny, konkrétněji genderové menšiny. Časopis  jako National Geographic, jistě, mohl by najít vhodnějšího experta, než pana Zvěřinu? Nebo editora, lépšího než pana Turečka? Jestli ne, pak bohužel potřebujeme dále bojovat za naše práva…

Annonser

Om joannavanschaik

Science communication graduate. Music, poetry, literature, travel, science and language collide in this blog.
Det här inlägget postades i čeština och har märkts med etiketterna , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.