Mistrovství

Dneska článek nepojednává o sociologických nebo politických tématech. Nedávno jsem sledovala  diskusi o úrovni,  kterou mohou dosáhnout lidé v cizím jazyce. Také diskutovalo se o otázce, jestli všichni umějí zvládnout cizí jazyky, nebo existuje nějaký talent. A v tom případě, když existuje takový talent, co to znamená v realitě?

Celkem máme dva vhledy – jeden tvrdí, že každý člověk se umí učit a zvládnout cizí jazyk, a jiný říká, že existuje rozdíl mezi lidmi. První vhled je často  podporovaný tím, kdo věří v to, že můžeš v životě dokázat vše – každý umí udělat si život přesně tak, jak chce. Ale pak máme velký problém – proč výsledky jsou tak různé?  Proč někteří lidé, dokonce i mají motivaci, nikdy nedosáhnou vůbec ničeho, ale jiní jednoduše ano?

Chci předpokládat dva důvody. Za prvé  jde o to, že v realitě jistě existuje rozdíl mezi lidmi. Tady nemluvíme o genu, nebo o speciálním talentu. Ale v inteligenci jistě můžeme rozlišovat různé schopnosti u lidí. Downův syndrom není konečně stejná situace, jak ‘neurotypický’ člověk. Neurotypický zde znamená, že všichni kognitivní schopnosti  jsou přesně takové, jako je má člověk bez syndromu. Například, autismus, Downův syndrom, občas XXX syndrom naznačuje aneurotypické stavy, když může se vyskytnout snížené IQ. Určitě ne všichni mají sníženou inteligenci – Auspergerův syndrom, například, asociuje si s vysokým intelektem. Avšak, bez sporu Downův syndrom vede k situací, když lidé jsou méně pravděpodobní mít dobrou úroveň v cizím jazyce.

Za druhé nejde o inteligenci, ale o potřebu. To, co často vidíme,  je, že se lidé přestanou učit jazyk, když nemají urgentní potřebu zlepšit se. Člověk, který může žit dobře s průměrnou úrovní, nemá zájem o další pokrok. A proč by to potřeboval? Tak již žije dobře. Skvělé výsledky jenom vidíme, když je vnitřní motivace  taková, že on dělá všechno, aby mluvil bezchybně. A tato je srovnatelná s situací Usaina Bolta. Máme jenom několik hyperpolyglotů, a takoví jako Richard Simcott máme jenom dva, tři, jako máme jenom Messi a Ronaldo.

Na konec, v jazycích mistrovství není tak důležité. Jak mluvila maďarská polyglotka Kató Lomb:

We should learn languages because language is the only thing worth knowing even poorly. (My musíme učit jazyky proto, že jazyk je ta jediná věc, která  je hodnotná umět i špatně).

Mistrovství jazyka není nějaká soutěž. Jestli jsme spokojení s tím, čeho jsme dosáhli, všechno je v pohodě. Určitě existuje rozdíl v inteligenci, ale pro vás to neznamená vůbec nic. S rychlostí žádnou výhru nevyhrajeme.

Annonser

Om joannavanschaik

Science communication graduate. Music, poetry, literature, travel, science and language collide in this blog.
Det här inlägget postades i čeština och har märkts med etiketterna , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.