Mrtvá jména

Pro trans-lidi, jméno, které si vybrali pro svůj nový život, je něco svatého. Představte si, že jste mnoho let žili frašku a ted’ máte možnost změnit budoucnost tak, jak jste si představovali cely váš život. Nakonec máte to, jste dříve mohli vidět jen ve snech. Takový život, jaký jste vždycky chtěli mít. Ale pak přijde člověk,  který vás osloví vaším starým jménem, a ty… Všechno, čeho jste dosáhli, se vytratilo. Úplně. Tomu se anglicky říká “deadnaming”, z anglického dead name, nebo česky, mrtvé jméno.

Mrtvé jméno neznamená, že minulý život trans-člověka je opravdu mrtvý. Ale vlastně ano, znamená to, že toto jméno se nepoužije. Tento fakt definuje toto jméno jako  ¨mrtvé¨.  Mrtvá jména se mohou objevit v oficiálních dokumentech. Mnoho lidí si kvůli finančním nebo jiným důvodům, nemůže dovolit jít na úřad, ale v jejich životech již nová jména používají.

To  znamená, že to, co je napsáno v dokumentech, nezbytně nereflektuje skutečnost.

Fakt je také to, že ne všichni mají již za sebou svoje odkrytí. Mnohokrát můžete slyšet staré jméno v jednom kontextu ale nové v druhém, obzvláště ve společenských situacích. Jestli víte, že člověk za sebou nemá odkrytí, je velmi riskantní, používat nové jméno v situacích, kdy se tento člověk rozhodl použit staré. Snad to tak půjde, protože použít nové jméno může znamenat dokonce ohrožení na životě. Sledujete a zhodnotíte situace a když si nejste jistí, rozhodnete se, co je snazší.

V jiných  situacích je vždycky lépší použit nové jméno! Vždyc-ky. Vzpomínky mohou být velmi pichlavé a bolestivé, také se mohou zlobit nebo nás opravovat. Dokonce když si nejste úplně jistí, je lépší použít nové jméno,  protože trans-lidé mají velmi nebezpečné životy. Fakt, že jste je out-ovali, znamená pro ně velké riziko. Transgendery mohou díky tomuto faktu zažít násilí, znásilnění,  dokonce vraždu, pro to, kým jsou. Obzvláště v nezápadních zemích, toto riziko  je mnoho větší, než si umíte představit.

Pokud si myslíte, že jste zdvořilí, ukazuje to váš respekt pro trans-lidi, to je nejdůležitější. Použijte, a za to vám děkujeme, nová jména,  a transgendery snad budou spokojení. Bojovali jsme za naše práva, ale nepotřebujeme, abychom bojovali znovu, protože společnost nás neakceptuje. Můžete, ne, musíte nám pomoci. Nemáme jiného člověka.

Annonser

Om joannavanschaik

Science communication graduate. Music, poetry, literature, travel, science and language collide in this blog.
Det här inlägget postades i čeština och har märkts med etiketterna , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.